שאלות נפוצות

מה זה פסיכיאטר?

פסיכיאטר הוא רופא מומחה בפסיכיאטריה, ענף רפואה המוקדש לאבחון, מניעה, לימוד וטיפול בהפרעות מנטליות. המסלול אותו עוברים מומחים בפסיכיאטריה כולל: לימודי רפואה, שנת סטאז׳ אשר אחריה מקבלים רשיון לעסוק ברפואה כללית, ולאחר מכן ביצוע התמחות של כ-5 שנים בפסיכיאטריה בבית חולים ציבורי .

מה זה פסיכיאטר למבוגרים?

פסיכיאטר למבוגרים מתמחה בהפרעות ומצבים פסיכיאטריים אצל מבוגרים מעל גיל 18.

מדוע לבחור פסיכיאטר על פני פסיכולוג או מטפל אחר?

בנוסף להכשרה בפסיכותרפיה, פסיכיאטר מבצע הערכה על מנת להמליץ על טיפול תרופתי ורושם תרופות במידת הצורך.

מתי יש צורך בטיפול תרופתי?

מגוון מצבים פסיכיאטריים הם תוצר של הפרעה ביוכימית או פיזיולוגית שניתן לאזן באמצעות תרופות. לעתים טיפול תרופתי יכול גם ללוות ולהעצים טיפול פסיכולוגי או טיפול משמעותי אחר.

האם התרופות בטוחות?

לפני שיקבע טיפול תרופתי כלשהו, תתבצע סקירה מלאה של יתרונות מול חסרונות בנטילת טיפול כלשהו. כל אפשרות טיפול חלופית תקבל תעדוף בטרם יותחל טיפול תרופתי. מרבית תופעות הלוואי כגון כאבי ראש, סחרחורות ובחילות הן קלות, נפוצות ויכולות להופיע באופן זמני בתחילתו של טיפול. מרבית התרופות העכשוויות בטוחות לשימוש במרבית קבוצות הגיל, הן לשימוש לטווח הקצר והארוך. לצד זאת מתבצע מעקב ובמקרה הצורך מתאימים מחדש את התרופה בהתאם לתגובה האינדווידואלית של המטופל/ת.

מהו משך הטיפול התרופתי הממוצע?

משך הטיפול משתנה מאדם לאדם. לעתים הטיפול נועד לסייע לסיים משבר ואז נוטלים אותו לפרק זמן מוגבל. לעתים הטיפול נועד למנוע משבר או הידרדרות ואז נוטלים אותו לתקופה ממושכת. תכנית הטיפול והמעקב "נתפרת" באופן אישי לכל אדם ואדם.

כיצד מתבצע הטיפול אצל ד״ר גרבר?

ניתן לקבוע מעקב בקליניקה (הנמצאת בתל אביב), ביקור בית אצל המטופל/ת, או טיפול מקוון (זום/אונליין). מרבית הפגישות מתבצעות באופן מקוון בדר״כ,  דרך מחשב או הטלפון הנייד, באמצעות מיקרופון ומצלמת וידאו. הפגישות הן פרטיות, ומאובטחות בטכנולוגיה ייעודית לכך ואינן מוקלטות.

האם ניתן לקבוע ביקור בית?

ניתן בהחלט לקבוע ביקור בית במקרים בהם ישנו צורך.

מהי חוות דעת פסיכיאטרית?

מדובר במכתב רשמי, המעריך את המרכיב הנפשי בתפקודו האדם, זהו מסמך בעל תוקף משפטי. חוות הדעת תיכתב בהתאם לנוסח המתחייב בחוק, דהיינו על פי פקודות דיני הראיות (נוסח מחדש) התשל"א – 1971. על פי מכתב זה, בית המשפט או ביטוח לאומי או כל גוף הדן בענינו של אדם, יתייחס לכתוב כחוות דעת מומחה. לפיכך מעמדה של חוות הדעת הוא כשל עדות מומחה רפואי שניתנה בפני בית המשפט וחלים עליה כל הכללים.

חשוב לציין, כי העבודה על חוות הדעת מבצעת בשני חלקים: הראשון- בדיקת המטופל/ת ואיסוף המסמכים הרלוונטיים ממנו (החלק הקטן יחסית), השני- נעשה באופן עצמאי ע״י הפסיכיאטר במשרדו, מדובר בכתיבת חוות הדעת והרכבת התוכן הרפואי-נפשי תוך אזכור כל המרכיבים הרלוונטיים, התייחסות לבדיקה, לתוכן ולמרכיב המשפטי (זהו החלק העיקרי והמורכב יותר).

מהי תסמונת המתחזה?

תסמונת המתחזה (Impostor syndrome) הינה תבנית מחשבתית-פסיכולוגית אשר מבוססת על תחושותיו של האדם, ואינה נחשבת לחלק מהאבחנות המקובלות בעולם הפסיכיאטריה. במסגרת התחושות, האדם חש כי הציפיה ממנו אינה בהלימה עם יכולתיו המקצועיות והכלים שברשותו. לעיתים, תחושות אלו של פער, יכולות להוביל למשברים משמעותיים הדורשים התערבות מקצועית.

מה זה פסיכוגריאטריה?

פסיכוגריאטריה הינה תת-ענף בפסיכיאטריה למבוגרים, המוקדש לטיפול בבריאות הנפשית של הגיל השלישי. הגיל השלישי, עלול לסבול מירידה קוגנטיבית יחד עם תחלואה גופנית וריבוי טיפול תרופתי. כמו כן, במקרים רבים ישנו קשר בין התחלואה הגופנית אצל הגיל המבוגר, קשר אשר עלול להשפיע ישירות על התפקוד המנטלי ולהוביל להחמרה ואי שקט. על כן, קיימת חשיבות מכרעת בבחירת הרופא המיומן, לצרכי האבחון והטיפול אשר יתאימו למטופל בגיל זה. בנוסף, יכול פסיכיאטר מבוגרים מומחה להשתמש בכלים אבחוניים עת הבדיקה לצרכי הערכה תפקודית וקוגנטיבית על מנת להעריך כשירות משפטית, זאת לצרכי הכנת חוות דעת שתתאים לבית המשפט ע״פ תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (אפוטרופסות או ייפוי כח מתמשך).


מה היא חוות דעת לצבא?

מדובר במכתב רשמי , המעריך את המרכיב הנפשי בתפקודו של החייל או המלש״ב לשירות סדיר/מילואים. על פי מכתב זה, הצבא יכול להתייחס ולהקל בהתאם למכלול הקשיים ולשנות את הפרופיל לפי סעיפי הליקוי לפרופיל 21 (אי כשירות לשירות צבאי) או פרופילים אחרים לפי המצוקה והקושי התפקודי. בנוסף, ניתן להעריך האם אפשר להמליץ על ת״ש או קה״ס.

מה זה קה״ס צבאי (קשיי הסתגלות בצבא) ?

בנוסף להמלצה על הורדת פרופיל, או תנאי שירות (מת״ש 2 עד הת״ש 7) רשאי ד״ר גרבר להחליט על קה״ס (בהתאם לנסיונו כקצין רפואה המשרת כפסיכיאטר במילואים):
קה״ס 20 - קושי מינורי , שירות רגיל. שירות רגיל ומתאים לשירות ביחידת שדה.
​קה״ס 40 - פוסל משירות קרבי.
​קה״ס 41 - פוסל משירות ביחידת שדה כתומך לחימה ומעניק אפטר אחד.​
קה״ס 42 - פוסל משירות ביחידת שדה כתומך לחימה ומעניק 2 לילות בבית.
קה״ס 43 - פוסל משירות ביחידת שדה כתומך לחימה ומעניק 3 לילות בבית (קיצור טירונות).
קה״ס 50 - מסגרת מותאמת עקב קשיי הסתגלות מורכבים.
קה״ס 60 - פטור משירות בשל קשיי הסתגלות מורכבים מכדי לשרת.

מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז - ADHD , הינה הפרעה נוירו-התפתחותית הכולל בתוכה תסמינים של מוסחות ושל פעלתנות-יתר. ההפרעה מקשה על יכולות ויסות הקשב ומשפיעה על התפקוד האקדמי והמקצועי.

כיצד מטפלים בהפרעת קשב וריכוז?

הטיפול מתבצע במינונים מדוייקים לפי המשקל, על-פי הפרוקטולים העדכניים ביותר. האבחנה ניתנת רק לאחר אבחון ההפרעה במהלך ראיון מקיף. עת הטיפול בהפרעה, ישנה משמעות לקבלת מינון מדויק, שכן מינונים לא מתאימים יכולים שלא לסייע ואף להחמיר חלק מתסמיני ההפרעה.


צור קשר